Referat Organizacyjny - stanowisko pracy do spraw oświaty
Tel.: 87 5173 779, 87 5173 762
Fax.: 87 5162 676
E-mail: ugsejny.szkoly@vp.pl
Siedziba: Urząd Gminy Sejny, ul. Jerzego Grodzińskiego 1, 16-500 Sejny.
Godziny urzędowania: poniedziałek – piątek od godz. 700 do godz. 1500.
Stypendia socjalne
Pomoc materialna uczniom zamieszkałym na terenie Gminy Sejny przysługuje w formie:
- stypendium szkolnego,
- zasiłku szkolnego.
Stypendium szkolne przysługuje uczniom znajdującym się w trudnej sytuacji materialnej wynikającej z niskich dochodów w rodzinie (miesięczny dochód na 1 osobę nie przekraczający kwoty 456 zł netto), do czasu ukończenia kształcenia, nie dłużej jednak niż do ukończenia 24 roku życia, a w szczególności gdy w rodzinie występuje:
- bezrobocie,
- niepełnosprawność,
- ciężka lub długotrwała choroba,
- wielodzietność,
- alkoholizm lub narkomania,
- brak umiejętności w wypełnianiu funkcji opiekuńczo-wychowawczych,
- gdy rodzina jest niepełna.
Wniosek rodziców albo pełnoletniego ucznia lub odpowiednio dyrektora szkoły o przyznanie stypendium szkolnego wraz z dokumentami należy złożyć w terminie do dnia 15 września 2013 roku w Urzędzie Gminy Sejny, ul. Jerzego Grodzińskiego 1, 16-500 Sejny.
Przyjmowane będą tylko wnioski z kompletem dokumentów.
Miesięczna wysokość dochodu ustalona jest na zasadach określonych w art.8 ust. 3-13 ustawy z dnia 12 marca 2004r. o pomocy społecznej ,zgodnie z którą za dochód uważa się wszelkie przychody pomniejszone o :
- miesięczne obciążenie podatkiem dochodowym od osób fizycznych,
- składki na ubezpieczenie zdrowotne oraz ubezpieczenie społeczne,
- kwotę alimentów świadczonych na rzecz innych osób.
Do dochodu nie wlicza się jednorazowego pieniężnego świadczenia socjalnego oraz wartości świadczeń w naturze.
Wysokość dochodu z pozarolniczej działalności gospodarczej w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej na zasadach określonych w przepisach o podatku dochodowym od osób fizycznych ustala się na podstawie zaświadczenia wydanego przez naczelnika właściwego urzędu skarbowego, bądź oświadczenia złożonego przez osobę zainteresowaną.
Wysokość dochodu w przypadku prowadzenia działalności rolniczej ustala się na podstawie zaświadczenia wydanego przez pracownika urzędu bądź na podstawie nakazu płatniczego.
Przyjmuje się, że z 1 ha przeliczeniowego uzyskuje się dochód miesięczny w wysokości 250zł.
W przypadku:
- słuchaczy kolegiów nauczycielskich,
- nauczycielskich kolegiów języków obcych,
- kolegiów pracowników służb społecznych,
Wnioski o przyznanie stypendium szkolnego należy złożyć w terminie do dnia 15 października 2013 roku.
Zgodnie z art. 90n ust. 7 ustawy o systemie oświaty, przyznanie stypendium szkolnego jest możliwe także na podstawie wniosku złożonego po terminie, jeżeli zaistnieje „uzasadniony przypadek”. Przepis ten nakłada na wnioskodawcę obowiązek uzasadnienia, z jakich wyjątkowych względów termin został przekroczony i dlaczego stypendium szkolne mimo to powinno być przyznane.
Wnioskodawcy zobowiązani są do przedstawienia informacji przy składanych wnioskach o wszystkich dochodach netto uzyskanych w miesiącu poprzedzającym złożenie wniosku, bądź w przypadku utraty dochodu z miesiąca, w którym dochód ten utracono. Dokumentem potwierdzającym wysokość osiągniętych dochodów może być nie tylko zaświadczenie o wysokości osiągniętych dochodów, lecz również oświadczenie, przy czym w takim przypadku pod oświadczeniem konieczne jest dopisanie klauzuli, o której mowa w art. 90n ust. 5a ustawy o systemie oświaty o następującej treści: "Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia". Natomiast w przypadku ubiegania się o stypendium szkolne dla ucznia, którego rodzina korzysta ze świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej zamiast zaświadczenia lub oświadczenia o wysokości dochodów można przedłożyć zaświadczenie lub oświadczenie o korzystaniu ze świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej, przy czym w takim przypadku pod oświadczeniem konieczne jest dopisanie klauzuli, o której mowa w art. 90n ust. 5a ustawy o systemie oświaty o następującej treści: "Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia".
Stypendium szkolne nie przysługuje:
- dzieciom klas zerowych,
- uczniom, którzy nie mieszkają na terenie gminy Sejny.
Stypendium szkolne nie przysługuje uczniowi:
- który otrzymuje inne stypendium ze środków publicznych z wyjątkiem sytuacji, kiedy łączna kwota otrzymywanych stypendiów nie przekracza 2120 zł (rocznie)
- który został umieszczony w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie (Art. 7 ust. 2 ustawy z dn. 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych z późniejszymi zmianami)
Zasiłek szkolny może być przyznany uczniowi znajdującemu się przejściowo w trudnej sytuacji materialnej z powodu zdarzenia losowego. Zasiłek szkolny może być przyznany raz lub kilka razy w roku, niezależnie od otrzymywanego stypendium szkolnego.
Zdarzenie losowe to zjawisko zewnętrzne w stosunku do uprawnionego, którego nie można było przewidzieć ani mu przeciwdziałać (np. klęska żywiołowa, śmierć lub choroba jednego z rodziców).
Zasiłek szkolny może być przyznany w przypadku:
- śmierci rodzica lub prawnego opiekuna,
- klęski żywiołowej,
- kradzieży z włamaniem,
- nagłej choroby w rodzinie ucznia,
- innych, szczególnych okoliczności,
Wnioski o przyznanie zasiłku szkolnego składa się w terminie nie dłuższym niż 2 miesiące od wystąpienia zdarzenia uzasadniającego przyznanie tego zasiłku.
Pomoc materialna o charakterze socjalnym jest udzielana na cele edukacyjne, dlatego też każda osoba otrzymująca taką pomoc ma obowiązek wykorzystać stypendium lub zasiłek szkolny zgodnie z jego przeznaczeniem.
Rządowy program pomocy uczniom w 2013 r. - „Wyprawka szkolna”
Projekt Rządowego program pomocy uczniom „Wyprawka szkolna"
Metryka strony